Steam

Enchanced Steam Rehberi: Ucuz Oyun Bulma, Kolay Item Satma ve dahası

Steam’in sadık bir kullanıcısıysanız, platformun bize sunduğu özelliklerin zaman zaman yetersiz kaldığını fark etmişsinizdir. Örnek olarak; herhangi bir oyun için indirim yapıldığı takdirde;söz konusu oyunun en düşük fiyatının ne olduğu ve an itibari ile alınırsa iyi bir iş mi yoksu kötü bir tercih mi yapılmış olacağını merak etmişsinizdir. Hatta bunun yanı sıra, Steam içinde an itibarı ile acaba tüm oyunlar için totalde hangi miktarlarda harcama yapıldığı ya da oyun pazarı içinde,hangi tutarda bir harcama yapıp yine hangi miktarda kazanıldığı gibi; Steam’in oyun severlere asla cevabını vermediği sorular ise muhakkak aklınızdan geçmiştir diye düşünüyoruz. Bazı zamanlar da, tıpkı bu ve benzeri sorular doğduğu gibi, yine bunların dışında da Steam profil tasarlamalarından sıkılarak, çok daha orijinal çizgilerin arandığı da vuku bulmuştur diye düşünmekteyiz. Eğer, tüm bu soruların bir kısmına, evet diye cevap vermekte iseniz; tam da aramakta olduğunuz obje ile karşınızda yer aldığımızı belirtmemiz mümkündür. Tüm bu soru türlerinin cevapları ile eşsiz bir Steam heyecanı yaşayabilmek için tam olarak aramakta olduğunuz şey ise ‘Enhanced Steam’ isimli muhteşem eklentiden ibarettir diyebiliriz. İşte, bu yazı içeriğinde; Enhanced Steam’in nasıl kullanılacağının yanı sıra, ilk olarak Enhanced Steam nedir ve bu eklentinin kullanılması sayesinde neler yapılabilir gibi suallerin yanıtlarıde verilmek sureti ile adeta bir Enhanced Steam kılavuzu meydana getirmiş olacağız.

Enchanced Steam Kullanımı

Öncelikli olarak, söz konusu eklentinin Steam sistemi içerisinde çalışma imkânıbulamadığını ve yalnızca internet tarayıcıları aracılığı ile çalıştırılabildiğini vurgulamamızın da yararlı olacağını düşünmekteyiz. Enhanced Steam eklentisinin hangi şekilde edinilebileceği sualinin yanıtı ise son derecekolay! Öncelikli olarak, ilgili internet adresine girerek; “Download Now” ibareli yazıya tıklanması ve açılan pencere içinde ise kullanılan tarayıcı ekranının hemen yan kısmında yer alan “Download for …” sekmesine tıklanması gerekmektedir. Hemen akabinde de önce internet sitesinin sizi tarayıcı eklentileri grubuna yönlendirmiş olduğunu göreceksiniz. Tarayıcı eklentileri sayfasında dailgili eklentiyi, tarayıcınız için hemen kurmanız gerekecektir. Yani görüldüğü üzere, herhangi bir program ya da farklı bir indirme işlemi yapılmadan, kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Son derece basit bir tarayıcı eklentisi özelliği taşıyan söz konusu bu sistem, hakikaten de yine son derece güvenilir bir uygulama olarak, yüz binlerce kullanıcı tarafından da tercihedilmektedir. Her nasıl ki; internet tarayıcılarınıza bağlı olarak kullanmakta olduğunuz sıradan eklentileriniz var ise söz konusu bu eklenti de diğerlerinden hiç de farklı değildir. İlgili eklentinin kurulmasının ardından, sıra; kullanma safhalarına gelmiş bulunmaktadır.

Öncelikli olarak, kullanıcılara, profillerini özelleştirmeyi ve farklı kullanıcılara göre son derece değişik bir hale nasıl getirileceği gibi işlemlerin metotlarını sunmayı tercih etmekteyiz. Yapılması icap eden ilk işlem, son derece kolaydır! İnternet tarayıcıları ile Steam profiline giriş yapmak ve sağ kısımda yer alan ‘Profili Düzenle’ ibareli yazıya tıklamak gerekmektedir.

Fotoğrafta dagörülmekte olan ve dikdörtgen içine alınmış bulunan ‘Profili Düzenle’ ibaresine tıklanılmasının hemen ardından, karşınıza ilk olarak profilinizi değiştirebileceğiniz bir sayfa çıkmış olacaktır. Buraya dek herhangi bir farklılığa denk gelmemiş olabilirsiniz, ancak zaten asıl fark da sayfanızı aşağı yönde indirmeye başlandığı anda meydana gelmektedir. Sayfa üzerinde, ayarların en aşağıda yer alan kısmına gelindiği zaman; ‘Özel Tema’ ve ‘Özel Arka Plan’ gibi ayarların da belirdiğini fark etmeye başlayacaksınızdır.

Steam Profili Süslemek

Fotoğrafta da görüldüğü gibi, Özel Tema bölümünden birçok farklı tema seçebileceğiniz gibi; özel tema üzerindeki seçimlerin neyi değiştireceği sorularınıza cevap olarak ise basitçe şu şekilde bir açıklama yapmak mümkün olmaktadır. Tüm oyun tutkunlarının çok iyi bildiği gibi; Steam’de isminizin ve levelinizin yazmakta olduğu bölümün arka plan rengi, Steam’in klasik renklerinden biri olan lacivert rengi kullanılarak renklendirilmektedir. Özel tema içerisindeki seçeneklerden de bunu değiştirmeniz mümkün olmaktadır. İstemekte olduğunuz herhangi bir rengin ya da temanın da profiliniz üzerinde kullanılması mümkündür. Örneğin; çoğunluğun tercihi olan Holiday 2014 Teması’nı kullanmayı seçeceğimizi varsayalım. İkinci bir ayar olan Özel Arka Plan’da ise profil fotoğrafı olarak görülen yüzlerce arka planın içinden herhangi birini seçmek mümkün olmaktadır. Bu kolaylığın en iyi tarafı ise seçilmek istenentüm arka planlara, Steam aracılı ile sahip olmakgibi zorunluluğun bulunmadığıdır. Üstelik söz konusu olan bu özel arka plan menüsü içerisinde ise Steam içinde yer alan tüm arkaplanların tamamı da yer almaktadır. Yapılması gereken tek şey; profile konulmak istenilenherhangi bir arkaplanın yalnızca seçilmesinden ibaret olmaktadır. Evet, hepsi işte yalnızca bu kadar! Bu işin bir diğer güzel yanı ise; hangi arka plan görüntüsünün ya da hangi tema görüntüsün nasıl olduğuna dair hiçbir şekilde, asla düşünmek zorunda kalınmamasıdır. Çünkü eklenti, tüm bunları ayarları kaydetme işleminin hemen öncesinde; kullanıcılara, otomatik bir şekilde önizleme özelliği sayesinde göstermektedir. Tıpkı anlatılmış olduğu üzere; ayarların kaydedilmesine gerek kalmaksızın, söz konusu profilin neye benzediği görülebilmektedir.

Steam Profil SüslemeFotoğrafta da görüldüğü gibi, profilin nasıl görüneceği hususunda, kullanıcılara son derece mükemmel bir önizleme de sunulmaktadır. Tema ve arka plan seçme işlemlerinin tamamlanmasının ardından, en alt kısımda yer alan değişiklikleri kaydet sekmesine tıklayarak, ayarların profile uygulanmasını sağlamak mümkün olmaktadır. Merakla karşılananbir diğer sualin yanıtını da henüz akıllardabelirmeye başlamadan önce vermeyi uygun görmekteyiz;  evet, tüm bu ayarların tamamı, istenildiği anda, hemen tekrar değiştirilebilmektedir ya da söz konusu eklentinin kaldırılmasını gerektirmeden, iki farklı tercih içinde, en üst kısımda yer alan ‘Hiçbiri Seçili Değil’ seçeneğinin seçilip mevcut tüm ayarlarında kaydedilmesi sayesinde, profil tekrar hemen eski haline dönmektedir. An itibarı ile biz de fotoğrafta yer alan tüm ayarları kaydediyor ve profilin ne şekilde görüneceğini de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Oldukça mühim bir not: Fotoğrafta da görüldüğü gibi, Özel Tema ve arka plan seçildiği takdirde; hemen alt kısmında, iki farklı sekme çıkmaktadır; ‘Kaldır ve Kaydet’. Eğer bütün ayarların uygulanması isteniyor ise; en alt kısımda yer alan Kaydet sekmesinin tıklanması gerekmektedir.

Ayarların kaydedildiği takdirde ise profil, fotoğrafta yer aldığı üzere görünmeye başlamaktadır. Üstelik de sayfa üzerinde hareket edildiği müddetçe, buzların içinden birçok farklı karakter çıkıp ekrana el sallama gibiçeşitli hareketlerde bulunmaktadır. Tabi ki; bahsedildiği üzere söz konusu bu eklenti içinde yer alan tüm tema ve arkaplanlardan yalnızca bir adedinden bahsediyoruz. Eklenti içinde yer alan çok daha fazla tema ve arkaplanı da temin edebilmeniz mümkün olacaktır. Profilin istenildiğişekilde güzelleştirme ve özelleştirme gibi işlemleri de genel anlamda, son derece hızlı ve kolay bir biçimde halledilmektedir.

Ayrıca, söz konusu eklentinin diğer tüm güzel niteliklerine de yine eklentiyi kurmak sureti ile ulaşılabildiği gibi; kullanıcının ve diğer kullanıcıların profiline girildiği takdirde, ek olarak birçok farklı niteliğin de hiç uğraşmadan görülebilmesi mümkün olmaktadır.

Augmented Steam Programı Ayarları ve Özellikleri

Fotoğrafta da görüldüğü üzere, sayfasına girilentüm kullanıcıların diğer profillerini ve özelliklerini de rahatça görebilmek mümkündür.

  • Steam Rep: Bu bölüme tıkladığı anda, kullanıcının sicil sayfası karşınıza çıkmaktadır. Kullanıcının Steam 32, 64 ve diğer tüm özel linkleride görebilmek mümkündür. Ayrıca, bakılan kişilerin‘vac’ banı, takas banı ya da topluluk banı olup olmadığı da söz konusu bu sayfa ile rahatça görülebilmektedir.
  • Steam DB: Bu bölüme tıkladığı anda ise; kullanıcının steamdb sayfası otomatik bir şekilde karşınıza çıkmaktadır. Söz konusu bu sayfa içinde ise; yine tüm kullanıcıların her türlü ‘ban’vaziyetini görmekle ile birlikte, kullanıcının sahip bulunduğu tüm oyunların ve bunların değerlerini görebilmek de mümkün olmaktadır. Bütün bunlara ek olarak da kullanıcının sahip bulunduğu tüm oyunların total değerleri de en üst kısımda yer almaktadır.
  • SteamGifts: Bu bölüme tıkladığı anda, kullanıcının steamgifts profili var ise; ona yönlendirilmektesiniz. Eğer bilmeyenler var ise; onlar için steamgifts, oyuncuların birbirlerine karşılıklı bir biçimde, çekiliş uygulaması sayesinde oyunlar armağan etmesini de mümkün kılan bir platform olarak karşımıza çıktığını belirtebiliriz.
  • SteamTrades: Bu bölüme tıklandığı anda ise; kullanıcının steamtrades profiline gitmekte olunmaktadır. Eğer bilmeyenler var ise; yine onlar için steamtrades, oyuncuların arzu ettikleri tüm objeleri birbirleri ile takas etmelerinimümkün kılan bir platform olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Örneğin; site içerisinde, ben X kartına sahip bulunmaktayım ve bu kart karşılığında da Y kartı istiyorum tarzında konular açıp kartlarınızı kolayca takas edebilmeniz mümkün olmaktadır.
  • AchievementStats: Bu bölüme tıklandığı anda ise; kullanıcının oyun içinde kat etmiş olduğu tüm başarımlarını dateferruatlı bir biçimdegörebilmeniz mümkün olmaktadır.
  • Backpack.tf: Bu bölüme tıklandığı anda; kullanıcının backpack profiline ulaşmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca, yine backpack oyuncuların faydasına da olan steamgifts ve steamtradese benzeyen bir oluşum olduğunu da söyleyebilmemiz mümkündür.
  • AStats.nl: Bu bölüme tıklandığı anda ise; kullanıcının astats profiline rahatlık ile ulaşabilmeniz mümkün olmaktadır.
  • Direkt link: İsminden dekolaylık ileanlaşılmasının mümkün olduğu üzere; bu bölüme tıklandığı anda, kullanıcının direkt olarak adresini, kullanıcılara vermektedir. Kullanıcı steam adını ve benzeri özellikleri değiştirdiği anda, onu kolaylık ile söz konusu bu adres linkinden bulmanız mümkün olmaktadır. Umumi olarak, bir takım dolandırıcı şahıslar; Steam’den oyuncuları dolandırıp bir şekilde ortadan kaybolmaya çalışmaktadırlar. Bu özellik sayesinde de istenilen kişinin profilini, her ne olursa olsun bulabilmek mümkün olabilmektedir.

Steam’in profil sayfasına dair olan yenilikler, işte tüm bunlardan ibaret bulunmaktadır. An itibarı ilezihinlerde yer alan bir diğer suale geçmek gerekmektedir. Kullanıcının, pazarda hangi tutarda harcama yapıp hangi tutarda kazandığı sorusu! Steam’de, ticaret ile uğraşmakta olan kullanıcılar var ise ve zihinlerinde deişte bu sual mevcut ise ve de kazançta olup olmadıklarını merak ediyorlarsa; bu sualin cevabınıson derece kolay bir biçimde öğrenebilmeleri mümkün olmaktadır. Yani, bunun cevabını bulabilmek, son derece basittir! Gene internet tarayıcıları üzerinden Profil- Pazar güzergâhını takip etmek sureti ile Pazar sayfasına girilmesi gerekmektedir. Sayfaya içine girildiği anda, en alt kısımda ve sağ tarafta yer alan Pazar İşlemleri adı verilmiş olan bir butonunortaya çıktığı görülecektir. Söz konusu bu buton,kullanıcılara; satın alınan ya da satılan objelerin total adetlerini sunmakta ve açık bir şekilde de net kazançları göstermekte fırsatı sunmaktadır. Örneğin; kendi Pazar İşlemlerimizi sizlerle paylaşmayı uygun olarak görmekteyiz.

Fotoğrafta da açıkça görmenin mümkün olduğu gibi, pazar işlemleri son derece teferruatlı bir biçimde veanlaşılabilir bir şekilde, sizlere sunulmuş bulunmaktadır. Bizlerin de pazar işlemlerinde hiç de fena olmadığı ortada diye düşünüyoruz. Pazar işlemlerinin görülmesi ile zihinlerdeyine farklı bir sual de belirebilir; kullanıcıların acaba Steam’de yer alan oyunlar için hangi tutarlarda para harcadığına dair… Söz konusubu sualincevabını öğrenmek ise pazar işlemlerini öğrenmek ile aynı oranda kolay olmaktadır. Tek yapılmasıelzem olan şey; yine internet tarayıcısı üzerinde, sağ en üst kısımda yer alankullanıcı adına tıklamak ve ‘Hesap Detayları’ sayfasına ulaşıp girmekten ibarettir. Eğer bu bulamıyor ise; doğrudan hemen ilgili adres ile Hesap Detayları sayfasına da ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Hesap Detayları sayfanıza geldiği anda, en sağ üst kısımda; kullanıcılara, mağazada hangi tutarlarda harcama yapıldığını, oyun, pazar ve armağan işlemlerini açıkça ifade eden bir tablo ile karşılaşmak mümkündür. Yine en son aşamada, tüm bunların hepsi toplanarak, an itibarı ile Steam’de hangi tutarlarda bir harcama yapıldığını görmek de mümkün olmaktadır. Yine örnek olarak sunulması açısından, bizim kendi hesap ayrıntılarımızı da sizlerle paylaşmayı, uygun olarak görmekteyiz.

Eklenti içindeki bütün özellikler, elbette ki bunlar ile de sınırlı kalmamaktadır. Eklentiyi ve bir de mağaza içindeki oyunların incelenmesi sırasında, kullanıcılara hakikaten de mükemmel derecede bir yardımı dokunmaya devam etmektedir. Bunun nasıl gerçekleştiğini de merak ediyor iseniz; tüm oyun severlere, uygulamalı bir biçimde göstermekten memnun oluruz. Örneğin; an itibarı ile indirime girmiş bulunan ‘Far Cry 4’ oyunu için mağazaya girildiğini varsaymakta olalım. Oyununyüzde elli oranında bir indirim ile kırk beş Türk lirası bedelle satışta olduğu bilinmektedir. Üstelik kullanıcı, daha önce bu oyunun çok daha iyi bir indirimi olduğunu da hatırlamaktadır. Fakat bu bilginin hatırlanmadığı ve hatta bilinmediği takdirde; oyunun sahip bulunduğu en düşük fiyatın da bu olacağı düşünülebilecektir.

Ancak, mağazaya girilmesinimümkün kılan eklenti sayesinde; birçok ekstra özelliğin de ekrana yansımakta olduğu görülebilmektedir. Eklenti, kullanıcılara; Far Cry 4 oyununun çok daha önceki bir tarih olan 07.08.2016 tarihinde, mevcut bulunan en düşük fiyatı ile 39.24 TL’den satılmış olduğunu söylemektedir. Üstelik aynı olay, yine Gold paketi içinde geçerli olabilmektedir. An itibarı ile yapılmış olan mevcut indirim sonucunda; 90 TL olan Gold paketi, 07.08.2016 tarihinde, 62.81 TL ile de satılabilmekte imiş. Ayrıca, yine sağ kısımda yer alan bir kutucuk içerisine de alınmış olan tüm özellikler vasıtası ile oyunlar hakkında da çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek mümkün kılınmaktadır. Özellikle de ‘online’ oyun almayı tercih edecek olanlar için mükemmel bir diğer özellik de mevcut bulunmaktadır. Bu da; eğer oyun içinde yer alan oyuncu sayısını merak edenler olursa ve bunu isteyenler, kalabalık bir oyuncu kitlesiolmaması durumunda, oyunu almaktan çekiniyorlar ise, yapılması gereken işlem son derece kolaydır! Sağ alt tarafta yer alan kutucukta bulunansekmeye tıklamak ve açılacak olan yeni sayfa içinde de oyunda, hem günlük ve hem de anlık olarak kaç kullanıcıbulunduğunu, çok daha teferruatlı bilgiler eşliğinde, kolaylık ile görebilmek mümkün olmaktadır

Enhanced Steam Kılavuzu odaklıbu yazının sonlarına doğru gelmiş bulunmaktayız. Söz konusu bu yazıda, siz değerli oyun severlere; Enhanced Steam’in nasıl kullanabileceği, profillerin nasıl güzelleştirilebileceği, bir oyunun en düşük fiyatının ne olabileceği ve mağaza ile pazar harcamalarının hangi tutarlarda olduğu gibi suallerin cevaplarına nasıl ulaşmanın mümkün olduğuna dair bir sunum yapmaya çalışmış olduk. Öyle umuyoruz ki; siz çok değerli oyun tutkunları içinyararlı bir yazı meydana getirmeyi başarmışızdır. Son olarak, birçok kimsenin zihninde yer alan bir sualin daha yanıtını vermeye çalışmayı istemekteyiz. Enhanced Steam kullanımının, kati suret ile herhangi bir zararı asla yer almamaktadır. Bizler dedâhilolmak üzere, binlerce kişi, çok uzun bir zamandan beri söz konusu bu eklentiyi kullanmaktadır ve hiç kimsenin de herhangi tek bir sorunla dahi karşılaştığı asla görülmemiştir. Enhanced Steam eklentisinin, çok daha ayrıntılı ayarları de mevcut olmakla birlikte, fakat söz konusu bu ayarları da ancak yoğun istek geldiği takdirde; farklı bir içerik ile sizlerle paylaşmayı tercih ederiz. An itibarı ile siz değerli oyun sevdalılarına, Enhanced Steam’in nasıl kullanılacağına dair sualin cevabını hakkı ile vermiş olmayı başardığımızı düşünmekteyiz. Enhanced Steam hakkında, daha farklı sualleriniz de olur ise; lütfen yorum yapmak sureti ile tüm bu suallerinizi bizlere sormaktan çekinmeyin. Elimizden gelebilecek en iyi şekilde ve bilgimiz dâhilinde, tüm sorularınıza yanıt vermekten gurur ile karışık bir mutluluk duymaktayız.

Arda

Counter'da rütbe düşmemek için Valorant oynayan bir yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu