ESpor

ESpor Lisansı Nasıl Alınır?

Bütün oyuncuların hayalidir oyun oynayarak para kazanmak, turnuvalara katılmak, sevdiği işi yapmak. Bu hayali gerçekleştirmek için elektronik sporcu lisanlı alarak başlayabiliriz. Peki bu espor lisansı’nı nasıl alacağız? Bu yazımızda esporcu olmak için  her şeyi anlatmaya çalışacağız.

Bildiğiniz gibi Türkiye E-Spor Federasyonu’nun kurulmasıyla, lisans alma işlemi oldukça kolaylaştı. Şimdi nasıl alınacağına geçelim.

İlk önce esporcu olmak için oyunlar’da yetenekli, çalışkan, oldukça azimli olmalıyız. Bunlar bende mevcut mu diyorsunuz? O zaman ilk olarak gençlik ve spor bakanlığına gidiyoruz ve lisans almamız için gerekli evrakları tamamlıyoruz.

ESpor Lisansı için gerekli evraklar:

  1. TC kimlik numarası beyannamesi.
  2. Sağlık raporu
  3. 2 adet vesikalık fotoğraf
  4. Doldurulmuş tescil fişi

Bu belgeleri topladıktan sonra eğer 18 yaşındaysanız tek başına, eğer 18 yaşından küçükseniz veliniz ile ilçe müdürlüğüne gidip onay işlemleriniz için başvuru yapıyorsunuz. İşlemleriniz başarıyla gerçekleştirdikten sonra lisansınızı alıyorsunuz.

Espor lisansı almak için belirli bir rütbe gerekiyor mu?

Hayır, espor lisansını her türlü oyuncu alabilir. İsterseniz CS:GO’da silver 1 olun, isterseniz LoL’de bronz olun. Hiç fark etmez. Bilgisayara elinizi sürmüş olmanız bile gerekmiyor. Gerekli evrakları doldurup teslim etmeniz yeterli.

Hangi oyunlar için lisans alınabilir?

Türkiye E-Spor Federasyonu, bu konuda henüz çok deneyimsiz. Bu yüzden, lisans hiçbir dallara ayrılmamış. Yani Counter-Strike‘dan tutun, League of Legends’e, PUBG ye kadar her türlü oyunu kapsıyor.

Esporcu lisansı ne işe yarar?

Hiçbir şeye. Gerçekten şimdilik bir kağıt parçasından başka bir işlevi yok. Yurt dışında okullara, üniversitelere başvururken bir artı sağlayabilir belki, ama henüz bundan fazlasına yaramıyor.

Tabii bu lisansı almak yetmiyor. Kendinizi geliştirerek profesyonel olma yolunda daha çok çalışmanız gerekiyor.

Arda

Counter'da rütbe düşmemek için Valorant oynayan bir yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu