ESpor

Espor Nedir? Espor Tarihi ve Her Şey

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren espor her kesimin merakını uyandırmıştır. Peki nedir bu e-spor? E-spor bir çeşit eğlence ve sporun karışımıdır dersek yanlış söylemiş olmayız çünkü bu spor dalında eğlence de mevcut, spor mekanizması da mevcuttur. E-spor online oyunlar üzerine kurulu bir yapıdadır. E-spor farklı ülkelerden bir araya gelen oyuncuların ortak bir platform üzerinde bir birleriyle kıyasıya oyun oynadığı bir spordur. Bu spor dalında kişiler bireysel veya gurup olarak oyunlar oynayabilmektedir.

İnternetin gelişmesi ile birlikte farklı coğrafyalardaki kişiler beraber oyun oynama fırsatına erişmiştir. Online şekilde oynanan bu oyunlara talep ise bir hayli fazladır. Bu oyunlar kimi zaman turnuvalar şeklinde olmaktadır ve bu turnuvalara izleyiciler oldukça farklı bir renk katmaktadır. Salonlarda oynanan turnuvalarda  izleyiciler gerek canlı yayınla gerekse salona gelerek oyunları bire bir takip etmektedir.

Dünyanın her tarafından canlı yayınla takip edilen oyunlar renkli anlara sahne olmaktadır. E-spor oyuncuları günümüzde farklı statülere çıkarılmaktadır. Dünya üzerinde bir çok devletler bu oyunculara sporcu lisansı vermektedirler. Türkiye e-spor oyuncularına 2014’den  sonra lisans vermeye başlamıştır. Ülkemizde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ın oyucu gurubu mevcuttur. Bu oyuncu gurupları ile birlikte çeşitli turnuvalara katılım gerçekleştirmektedirler.

E-spor oyucuları bu işi severek yapsa da bir meslek olarak icra edememektedir. E-spor oyuncularına yaptıkları işi meslek olarak yapabilmeleri için çeşitli çalışmalar sürdürülmektedir. E-spor müsabakaları diğer spor dallarında olduğu gibi fiziki ve mental olarak çaba sarf edilmesi gereken bir spordur. Oyuncular oyun içerisinde stratejik düşünme ve seri oyun kabiliyetlerine sahip olması gerekmektedir.

Espor ne zaman ortaya çıkmıştır?

E-spor’un tarihçesi sanıldığı kadar yeni olmamakla beraber pek de eski sayılmaz. Eski dönemlerde 197’lerde Dünyada yayılmaya başlayan atari salonları ve oyun salonları bugün e-sporun temelini atmıştır diyebiliriz. Farklı yerlerden bir araya gelen kişiler birlikte atari salonlarında oyun oynamaktaydılar. Atari salonları farklı düşünce ve farklı etnik guruplara ev sahipliği yaparak insanların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamıştır. Gelişen teknolojide bilgisayarlar oldukça yaygınlaştı ve bu bilgisayarlar bugün hemen hemen her eve girmiş durumdadır.

Hal bu şekilde olunca internetin gelişimi bilgisayara paralellik göstermiştir. Gelişen dünyamızda internet ve bilgisayarın gelişimi online oyunların oynanmasını oldukça arttırmış ve farklı kişilerin bir arada oyun oynamasına olanak sağlamıştır. Geçmiş dönemlerde atari salonlarına herkesin gelme olanağı bulunmuyordu bugün internetin ve sunucuların gelişimi ile birlikte artık bu sorun ortadan kalktı ve artık herkes bir ortama toplanarak oyun oynayabiliyor.

Günümüzde salonlarda ve her kesimden insanlara açık bir şekilde turnuvalar düzenlenmektedir. Bu turnuvaların önemi giderek artmaktadır milyonları bulan galibiyet ödülleri verilmektedir. E-spor kulüpleri bunların farkına varmışlardır ve işler bir mekanizmaya sahip bir kulüp olmak için devamlı bir çalışma sergilemektedirler. E-spor kulüplerinde oyuncular diğer spor dallarında olduğu gibi antreman yapmaktadırlar. Oyuncular kendilerini devamlı hazır tutmaktadırlar. E-spor kulüpleri bünyelerine daha iyi oyuncu katmak için transfer bile yapmaktadırlar. Ülkemizde bu iş için özel guruplar kurulmuştur. Bu guruplardan Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray spor kulüplerinin de oyuncu gurupları olduğu bilinmektedir. Spor kulüpleri bu oyuncu gurupları ile birlikte turnuvalara katılmaktadırlar.

E-sporda hangi oyunlar oynanmaktadır?

  • League of Legends (LoL)
  • Counter-Strike (CS:GO)
  • PUBG
  • Fortnite
  • DOTA2
  • StarCraft 2

E-spor oyuncuları bir çok oyun oynamakla birlikte genel olarak bu üç oyun daha fazla oynanmakta ve turnuvaları düzenlenmektedir.

EnvYus csgoLeague of Legends oyunu nedir? nasıl oynanır?

League of Legends oyununa oyuncular arsında Lol denilmektedir. Lol oyunu Riot Games şirketi tarafından piyasaya sürülmüş bir oyundur. Şirketin Türkiye de sunucuları mevcuttur ve Türkiye de bayisi bulunmaktadır. Türkiye de en fazla turnuvası yapılan oyun Lol dür. Temel olarak oyun şekli DOTA2 ye benzemektedir . DOTA2 nin yapımcıları tarafından yazıldığı için fazlaca benzerlik içermektedirler. DOTA2 oyunun’dan farklı kılan şey ise  Lolde “Kabiliyetler” ve “Rünterler ” vardır. Bunlara ilave olarak ise Oyunda kullanılan herolara üzerlerindeki eşyaların kabiliyetleri eklenebiliyor olmasıdır.

DOTA2 oyunu nedir? nasıl oynanır?

DOTA2 oyunu temelde beş kişilik karşı guruplar halinde oynanan bir oyundur. DOTA2 oyununda oyun başlangıcında hero seçilir oyun içerisinde düşman tarafındaki kişilerin ve bilgisayarın oyuna bıraktığı canavarlar ile savaşarak hero’ların seviyelerini arttırmaya çalışılır. Oyuncuların  oyunu kazanabilmesi için karşı tarafın anbinasını etkisiz hale getirerek yıkması gerekir.

StarCraft2 oyunu nedir? nasıl oynanır?

StarCraft oyunu temel olarak üç ırkın uzayda yaptığı savaşı temel alır. Oyunda oyuncular kendi gemilerini ve askerlerini üreterek karşı taraf ile savaşır. Oyunda strateji oldukça önemli bir yer tutar.

 

Arda

Counter'da rütbe düşmemek için Valorant oynayan bir yazar.

2 Yorum

  1. Aslında ben bu koronavirüs gibi şeyler sonrası esporun çok daha önem kazanacağını düşünüyorum

  2. Ülkemizde bu spor türünün gelişeceğini hiç sanmıyorum, özellikle csgo’da 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu