ESpor

Windows 10 Performans Arttırma Rehberi – Sistem Performansınızı Düzeltin

Windows 10, önceki sürümlerine kıyasla ram ve işlemci gibi bilgisayar kaynaklarınızı çok daha yoğun bir şekilde kullanarak sistem performansınızın düşmesine sebep olur. Bu sebepten dolayı özellikle bilgisayar oyunlarında aldığınız fps değeri (saniyedeki kare sayısı) düşer. Düşük fps, oyun deneyiminizi kötü etkiler ve rakiplerinize karşı avantajsız olursunuz. Bu rehberimizde Windows 10’u optimize ederek sistem performansınızı nasıl en iyi seviyeye çıkaracağınızı anlatacağız.

Gizlilik Bölümü Optimizasyon

Windows 10 işletim sistemi, arka planda sürekli kendi uygulamalarını çalıştırarak bilgisayarınızı gereksiz bir şekilde yorar. Aşağıdaki adımları uygulayarak bunu engelleyebiliriz.

  • Öncelikle sol alttaki başlatma seçeneklerinden ayarlar butonuna tıklamanız gerekiyor. Veya kısaca arama yerine “ayarlar” da yazabilirsiniz. Ardından aşağıdaki karşımıza gelen alandan “Gizlilik” düğmesine tıklayalım.

1- Gizlilik Ayarları

  • Gizlilik’e tıkladıktan sonra sol bölümden “Genel” sekmesine gelin. Buradaki gördüğünüz her şeyi kapatmanızı öneriyoruz. Özellikle “Arama sonuçlarını iyileştirmesi için Windows izleme uyugulamasının başlamasına izin ver” adlı kutucuk ile reklam yazan yeri kesinlikle kapatın.

2-Genel Ayarlar

  • Bu sefer sol taraftaki bardan “Arka plan uygulamaları” sekmesine gelin. “Uygulamarın arka planda çalışmasına izin ver” seçeneğini kapatın. Bu sadece bu Microsoft’un kendi uygulamalarının sizin isteğiniz olmadan çalışmasını engelleyecek. Merak etmeyin, uygulamalar istediğinizde çalışmaya devam edecek.

3-Uygulama Kapatma

XBOX DVR, Windows 10’da Nasıl Kapatılır?

XBOX DVR adında kesinlikle hiçbir işe yaramayan (pardon yanlış oldu, sadece FPS’inizin düşmesine sebep olan) bir modül var. Bu sistemi deaktive etmeniz, oyunlardaki donma sorunlarınızı giderebilir. Çünkü bu XBOX zımbırtısı sadece bir oyun açtığınızda otomatik olarak açılan bir şey. Sanki FPS’inizi düşürmeye adamış kendisini. Haydi nasıl bunu engelleriz bakalım:

  • Windows arama kutucuğunuza PowerShell yazarak yönetici modunda çalıştırın. Ardından şu kodu kopyalayıp aşağıdaki gibi açılan kutucuğa yapıştırıp enter’layın: Get-AppxPackage *xbox* | Remove-AppxPackage

PowerShell Kodu

  • Maksimum 1-2 dakika süren bu işlem sonrasında karşınıza kırmızı bir şekilde dvr’ın kaldırılamadığını söyleyen bir hata yazısı çıkabilir. Umursamayın, silindiğine emin olabilirsiniz.

Windows 10’un internetinizi sömürmesini engellemek

W10, sistem ve uygulama güncellemeleri için Microsoft sunucularını kullanmaz, sizi kullanır! Evet, diğer kullanıcılara güncelleme gibi şeyleri iletme görevini sizin bilgisayarınız ve internetiniz üstleniyor, şaşırmayın. Bu yönteme Peer2Peer (P2P) deniliyor, inanmıyorsanız verdiğimiz Wikipedia linkinden bakın. Bu da öncelikli olarak lag sorunlarına yol açmakla birlikte işlemcinizi de kullanıyor. Şimdi bu soyguna son verme zamanı. P2P yüklemelerini engellemek için yalnızca bir programa ihtiyacımız var.

  1. Spybot Anti-Beacon uygulamasını bu linkten indiriyoruz: https://www.safer-networking.org/products/spybot-anti-beacon/download/ (Program eski bir Microsoft çalışanı tarafından kodlanmış, güvenli ve bedava bir programdır.)
  2. Programı kurup çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi, öncelikle dairenin içindeki protect yazısına tıklayıp korumanın tamamlanmasını bekliyoruz. Ardından sağ altta bulunan “Customize” sekmesine gelip, gördüğünüz tüm Windows servislerini “Block” olarak değiştirip “Apply” tuşuna basıyoruz. (Eğer OneDrive gibi kullandığınız bir şey varsa onu Block yapmayın)
    Spybot Anti Beacon
  3.  Bundan sonra programı kapatabilirsiniz. Ayda 1 gibi aralıklarla programı tekrar açıp bu 30 saniyelik işlemi yine yapmanızı öneriyoruz. Çünkü sistem tarafından otomatik olarak bu yaptığımız işlemler geçersiz kılınabilir.

Rehberimizin sonuna geldik. Eğer tüm bunların üstüne, bir Counter oyuncusuysan ve CS’de performans arttırmak istiyorsan seni CS:GO fps arttırma yazımıza alalım: https://oyuncucemiyeti.com/csgoda-fps-nasil-arttirilir/

Mehmet Tarhan

Bilgisayar oyuncularının yeni Yoda'sı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu